وب‌سایت همشهری شش و هفت – فاطمه عسگری آزاد: صبح روز ۲۴ اوت سال ۷۹ میلادی اتفاقی رخ داد که زندگی مردم پمپئی برای همیشه دگرگون شد؛ ۲۰ هزار نفر از ساکنان شهری که در زمان خود به عنوان یک شهر بندری مهم در امپراتوری روم شناخته می‌شد، در اثر فوران آتشفشان کوه وزوو(Vesuvius) به یکباره زیر خاکستر مدفون شدند

ین نکات را فراموش نکنید!

\r\n
 
 حمام عمومی

\r\n

 اگر به دنبال رستورانی درجه یک هستید، باید سری به رستوران پرزیدنت بزنید. این رستوران که توسط یک خانواده اصیل اهل پمپئی اداره می‌شود ،تلاش دارد آشپزی سنتی این شهر را بار دیگر به منوها وارد کند. سبزیجات و ادویه‌های این رستوران از دامنه‌های کوه وزوو تهیه  و با دستان هنرمند آشپز رستوران تبدیل به یک غذای لذیذ می‌شوند.

\r\n\r\n

گرچه می‌دانیم که برای کشف این شهر افسانه‌ای عجله دارید، اما از شما می‌خواهیم ابتدا با رفتن به موزه‌ها گردش خود را آغاز کنید. در موزه عتیقه‌جات(Antiquarium) نه تنها اطلاعات کلی در مورد شهر دریافت خواهید کرد؛ بلکه در آن بسیاری از اشیایی را که امکان نگهداری آنها در هوای آزاد وجود نداشته و یا بسیار شکننده بوده‌اند، خواهید یافت. قدمت برخی از این اشیا به دوران قبل از رومی‌ها برمی‌گردد. در این موزه می‌توانید ابزار آلات زندگی روزمره، مبلمان، لوازم خانگی و ابزار کسب و کارهای کوچک را از نزدیک ببینید. همچنین قالب‌های گچی از اجسادی که در حادثه آتشفشان به طور ناگهانی در معرض نابودی قرار گرفتند در این موزه نگهداری می‌شود.

\r\n\r\n

 پمپئی؛ شهری زیر خاکستر

\r\n\r\n
\r\n


 خانه بزرگان\r\n

در گوشه‌ای جا خوش کرده‌اند ، سرهای‌شان را در دستان خود گرفته و با چشمانی وحشت‌زده دنیا را ترک کردند؛ یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های این شهر باستانی تماشای اجساد بازمانده از حادثه آتشفشانی است. در حقیقت به کار بردن کلمه جسد در مورد این بدن‌ها چندان صحیح نیست؛ زیرا بر اثر فوران آتشفشان بخش اعظم بدن‌ها از بین رفته اند. در قرن ۱۹ یکی از باستان شناسان پیشنهاد کرد که روی حفره‌هایی که اطراف اسکلت‌ها وجود داشت، گچ ریخته شود. بر اثر این کار، به شکل حیرت انگیزی بدن انسان‌ها آشکار شد. این کار بر روی چیزهای دیگری از جمله  باغ‌های گل و همچنین گلدان‌ها هم صورت گرفت.

\r\n
10 جاذبه‎‌ای که نباید آن‌ها را از دست داد

\r\n
\r\n


 خانه طبقات متوسط\r\n
بهترین مکان اقامت

\r\n
\r\n


جادوی باستانی\r\n
\r\n


نمای زیبای باستانی\r\n
پمپئی که زمانی یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای ایتالیا بود، امروز یکی از زیباترین سایت‌های باستان شناسی جهان است که تاریخ بی نظیر آن هر سال میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند.با این همه، بعد از هر گشت و بازدیدی لازم است یک وعده غذایی هیجان انگیز میل کنید تا بتوانید انرژی لازم را برای ادامه گشت و گذارتان کسب کنید. در زمینه خوراک و غذا، پمپئی برای شما گزینه‌های جالبی در نظر گرفته است. مواد غذایی رایج در ایتالیا معمولا شامل نان، پنیر، ماهی، عدس، زیتون، آلو، انگور، آجیل، تخم مرغ، مرغ و گوشت می‌شودکه البته در پمپئی هم  می‌توان آن‌ها را یافت. در پمپئی تا دل‌تان بخواهد نانوایی وجود دارد و می‌توانید طعم نان ممتاز این سرزمین را در هر یک از آنها بچشید.