خبرورزشی: در آخرین دقیقه بازی نیویورک سیتی- کلمبوس کروس که ۲ بر صفر به نفع تیم میزبان پیش می‌رفت و به منزله حذف تیم نیویورکی از بازی‌های پلی‌‌آف لیگ MLS بود، آندره‌آ پیرلو در میان تشویق‌های هواداران حاضر در ورزشگاه یانکی گام به زمین چمن گذاشت تا آخرین بازی‌‌اش را در دنیای فوتبال برگزار کند
۳ سوپرکاپ ایتالیا: ۲۰۰۴، ۲۰۱۲ و۲۰۱۳

آندره‌آ یا بهتر بگوییم، استاد، تنها با یک مسئولیت وارد مستطیل سبز می‌شد؛ توپ را بگیرد و دقیقاً به آنجایی که می‌خواهد برساند. آن هم با حرکاتی بی‌نظیر. پیرلو بی‌تردید رهبر ارکستر در زمین چمن بود. او توپ را می‌گرفت، نوازش می‌کرد، از آن مراقبت می‌کرد و وقتی هم به توپ ضربه می‌زد، با زیبایی و برازندگی این کار را می‌کرد و کلاس فوتبالی‌‌اش را در زمین‌های چمن در نقاط مختلف دنیا به نمایش گذاشته.

۲ کوپا ایتالیا: ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۱۵-۲۰۱۴

تعداد بازی‌های ملی: ۱۱۶ بازی

او با بازی در یک خط جلوتر از مدافعان تیمش، به خوبی تیمش را به سمت جلو رهبری می‌کرد و توانایی‌هایش به نحوی بود که همگان به تمجید از او می‌پرداختند. در ۴سال حضور پیرلو در یووه، بانوی پیر، حاکم مطلق فوتبال ایتالیا شد: ۴ قهرمانی در سری A، دو سوپرکاپ و یک جام‌حذفی ایتالیا! در اروپا هم آنها به فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۱۵ رسیدند و درفینال ۳ بر یک مغلوب بارسای انریکه شدند.

برشا ۲۰۰۱- ۱۹۹۸-۱۹۹۴

اینترمیلان ۲۰۰۱-۲۰۰۰؛ ۱۹۹۹-۱۹۹۸

بازی‌ها: ۵۶ – گل‌ها: ۶

 در سن ۳۲ سالگی، سران یووه، پیرلو را به خدمت گرفتند‌ آن هم در شرایطی که به نظر می‌رسید نفس‌های آخر پیرلو در دنیای فوتبال است اما آنتونیو کونته او را تبدیل به مهره محوری تیمش نمود و با اتکا به مهارت‌های پیرلو، یکی از بهترین تیم‌های ایتالیایی در سال‌های اخیر را شکل داد. آنها با پیرلوی کهنه‌کار با ۳۷ بازی، ۳ گل و ۱۴ پاس گل قهرمان سری A شدند.

رکورد: پیرلو بازیکنی است که در سری A بیشترین گل‌ها را از روی ضربه ایستگاهی مستقیم به ثمر رسانده: ۲۸ گل (همراه با سینیشا میهایلوویچ)

ممنون استاد پیرلو! 

جوایز و افتخارات:
مارچلو لیپی سرمربی تیم ملی ایتالیا در جام جهانی‌ ۲۰۰۶ در مورد او گفت: «پیرلو یک لیدر ساکت و آرام است که با پاهایش حرف می‌زند.» در آن ایتالیا، پیرلو سنگ بنای تیم بود. به نظر می‌رسید که خیلی ساده بازی می‌کند ولی شعله‌های مسئولیت سنگین روی دوشش که ساده کردن بازی بود، از هرطرف زبانه می‌کشید. او در جام جهانی‌ آلمان لحظاتی سرنوشت‌ساز را برای تیم ملی کشورش رقم زد.

در آن زمان بود که پیرلو نقطه پایانی بر کارنامه فوتبالی‌‌اش در اروپا گذاشت و عازم آمریکای شمالی شد و در نیویورک‌سیتی به ماجراجویی ادامه داد. او که در سال ۲۰۱۵ به این تیم پیوست، در سه فصل حضورش در این تیم ۶۰ بازی در لیگ MLS برگزار کرد و همراه با داوید ویا مهره‌های ارزشمند تیم‌شان بودند.

گل‌های ملی: ۱۳

یک جام جهانی: ۲۰۰۶

بازی‌ها: ۱۶۴- گل‌ها: ۱۹

یک قهرمانی سری B در فصل ۱۹۹۷-۱۹۹۶

اولین بازی ملی: ۷ سپتامبر ۲۰۰۲ (آذربایجان۰ – ایتالیا ۲)

۲ سوپرکاپ اروپا:۲۰۰۳ و ۲۰۰۷

بازی‌ها: ۴۰۱ – گل‌ها: ۴۱

بازی‌ها:۳۰ – گل‌ها: ۶

۶ اسکودتو (قهرمانی سری A): در فصل‌های ۲۰۰۴-۲۰۰۳، ۲۰۱۰-۲۰۱۱، ۲۰۱۱-۲۰۱۲، ۲۰۱۲-۲۰۱۳، ۲۰۱۳-۲۰۱۴ و ۲۰۱۴-۲۰۱۵

بازی‌ها: ۶۲- گل‌ها: یک

کارنامه باشگاهی

گل اول ایتالیا در آن تورنمنت و در مرحله گروهی مقابل غنا، توسط خود او به ثمر رسید و پاس تماشایی او به گروسو تکلیف بازی مرحله نیمه‌نهایی مقابل آلمان را روشن کرد و بقیه داستان؛ ضربه کرنر او باعث شد تا ماتراتزی بتواند در بازی فینال گل مساوی را به فرانسه زیدان بزند و این پیرلو بود که اولین پنالتی تیمش را در آن بازی زد.

رجیانا: ۲۰۰۰-۱۹۹۹

یک قهرمانی زیر۲۱ سال اروپا: ۲۰۰۰

کارنامه ملی

پیرلو بیش از ۲۰ سال در دنیای فوتبال خوش درخشید. بازی کردن به سبک پیرلو، نوعی تمرین سبک و نزدیک شدن به هدفی است که ممکن است هرگز به آن نرسی. پیرلو شاید قابل تقلید باشد ولی قابل دسترسی و دستیابی نه! او بیشتر شبیه یک رؤیاست تا واقعیت.

نیویورک‌سیتی: ۲۰۱۷-۲۰۱۵

 و حالا، این بازیکن افسانه‌ای، کاریزماتیک و بزرگ بعد از ۲۳ سال حضور در دنیای حرفه‌ای فوتبال، از هوادارانش خداحافظی کرد: «همیشه شما را در قلبم خواهم داشت.»

ممنون استاد پیرلو! 

آندره‌آ پیرلو
خبرورزشی: در آخرین دقیقه بازی نیویورک سیتی- کلمبوس کروس که ۲ بر صفر به نفع تیم میزبان پیش می‌رفت و به منزله حذف تیم نیویورکی از بازی‌های پلی‌‌آف لیگ MLS بود، آندره‌آ پیرلو در میان تشویق‌های هواداران حاضر در ورزشگاه یانکی گام به زمین چمن گذاشت تا آخرین بازی‌‌اش را در دنیای فوتبال برگزار کند. پیرلو در سن ۳۸ سالگی، آخرین بازی رسمی‌‌اش را انجام داد. او در گفت‌وگو با گاتزتادلوسپورت گفت: «هر کسی متوجه می‌شود که زمانش رسیده است. هر روز مشکلات فیزیکی متعددی داری. برای سن من، این کافی است.»
ماتزونه، مربی‌ای که برای اولین بار در سن ۱۶ سالگی پیرلو را در ترکیب برشا قرار داد، برای او نقشی را در زمین چمن طراحی کرد و آنچلوتی هم کاری کرد تا او در همین نقش باقی بماند.

ممنون استاد پیرلو! 

پیرلو در سال ۱۹۹۸ به میلان رسید. به خیالش از اینتر به میلان آمده بود تا بماند و رختکن روسونری را مقصد نهایی‌‌اش می‌دید‌ اما سخت در اشتباه بود‌ چراکه میلان برای او سکوی پرتاب شد.
بوفون در مورد او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «پیرلو، قهرمانی که کلاس فوتبال، شیکی و برازندگی و فروتنی را به مرز بالاتری برد.» اما زمان خداحافظی برای پیرلو هم فرا رسید! هنرمندی که آخرین بار با پیراهن نیویورک‌سیتی شاهد هنرنمایی‌هایش بودیم، آخرین شاهکارش را در آمریکا اجرا کرد. مرسی آندره‌آ!

میلان: ۲۰۱۱-۲۰۰۱

مجموع در تمامی تورنمنت‌ها: ۷۵۶ بازی- ۷۳ گل

بازی‌ها:۴۰-  گل‌ها: صفر

آندره‌آ جام‌های زیادی را فتح کرد ولی هرگز نتوانست به توپ طلا برسد و این تنها ناکامی کارنامه ورزشی‌‌اش بود. حتی مروری بر آمار و ارقام بازی‌های او حیرت‌آور است.

ممنون استاد پیرلو! 

جام جهانی، شاهکار پیرلو
متولد ۱۹ می سال ۱۹۷۹

پیرلو اولین بازی رسمی‌‌اش در عرصه باشگاهی را در روز ۲۱ می ‌سال ۱۹۹۵ با پیراهن برشا انجام داد (‌رجیانا ۲ – برشا صفر). در آن زمان او ۱۶ سال و دوروزه بود و تبدیل به جوان‌ترین بازیکنی شد که اولین بازی رسمی‌‌اش را برای برشا انجام داده.

۲ چمپیونزلیگ: ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۰۷-۲۰۰۶

یک جام باشگاه‌های جهان: ۲۰۰۷

یوونتوس: ۲۰۱۵-۲۰۱۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *