محسن غرویان، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه عملیه قم در روزنامه اعتماد نوشت: مهم‌ترین مشکلات فعلی کشور دو وجه اقتصادی و دیگری سیاسی دارد
کشورهایی هستند که سعی در منزوی کردن ایران دارند و می‌کوشند تا ما را در انزوای سیاسی و بین‌المللی قرار دهند. چرا باید ما طوری رفتار کنیم که دنیا ما را منزوی کند؟ این مساله باعث وارد آمدن فشار اقتصادی و سیاسی به ما می‌شود. سیاست خارجی ما باید سیاست تعاملی، دوستانه و مسالمت‌آمیز با کشورهای دیگر باشد تا از این حالت انزوا خارج شویم. اگر به این دو وجه توجه کنیم می‌توانیم از بخشی از بحران‌های موجود کشور بکاهیم.

دولت‌های زیادی هستند که در تضاد با ما هستند و این مساله در حوزه سیاست خارجی با وجه اقتصادی پیوند خورده است. به نظر می‌رسد درددل کردن با مردم و شفافیت در امور کشور مساله‌ای حیاتی است که دولت باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد.

محسن غرویان، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه عملیه قم در روزنامه اعتماد نوشت: مهم‌ترین مشکلات فعلی کشور دو وجه اقتصادی و دیگری سیاسی دارد. مردم امنیت روحی و روانی لازم را در مسائل اقتصادی و معیشت خودشان ندارند. مساله تورم در ایام اخیر نگران‌کننده بوده و افزایش قیمت‌ها و نوسانات دلار باعث شده تا مردم احساس امنیت لازم را نداشته باشند. وجه سیاسی با وجه اقتصادی گره خورده است. موقعیت ما در جهان امروز همراه با آرامش خاطر نیست.

این ترس از گفتن در بین مسوولان کشور باید از بین برود. وقتی دولت بتواند حرف بزند و بعد ملت پشتیبانی کند، طرح‌ها با حمایت و پشتیبانی ملت اجرایی می‌شود. اما وقتی ترس از گفتن باشد، دولت هم انگیزه‌ای برای اجرا نخواهد داشت. همچنین باید روابط ما با سایر کشور‌ها گسترش یافته و عمیق‌تر شود.

دولت واقعیت‌ها را باید به مردم بگوید و از افکار عمومی کمک طلب کند و راه‌حلی برای حل مشکلات کشور ارایه کند. همچنین احساس می‌شود که مردم حرف‌هایی در دل دارند که نمی‌توانند بیان کنند. حتی احساس می‌شود که رییس‌جمهور هم حرف‌هایی دارد که به فرصت دیگری موکول کرده است. به هر حال این وضعیت باید تغییر کند. دولتمردان باید بتوانند ایده‌ها و طرح‌هایی که در ذهن دارند برای توسعه و موانع راه آن را به راحتی بیان کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *