خبرگزاری ایلنا: محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درباره آلودگی هوا گفت: روز گذشته که معاون بهداشت وزارت‌بهداشت، از استانداری تهران درخواست کرد ضمن انجام سایر اقدامات، با دو ساعت تاخیر در شروع ساعات کار ادارات موافقت کند، شاخص آلودگی در مرز ۲۰۰ AQI بود و این عدد وزارت بهداشت را ملزم می‌کند تا هشدار دهد، یعنی روز گذشته به وضعیت بنفش رسیده بودیم اما براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، سطح آلاینده‌ها به عدد ۱۵۷ کاهش پیدا کرد، یعنی در شرایط اضطرار سطح پایین- قرمز- قرار داشتیم و در این شرایط اقدامات کمیته بحران شهر تهران کفایت می‌کند که این اقدامات مبنی بر کنترل خودروهای دودزا، طرح زوج و فرد وسایل‌نقلیه شخصی از درب منازل و تعطیلی مدارس بوده است
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: سال‌جاری تهران ۱۲ روز پاک داشته است.

فرهادی درباره تاثیرات زیست‌محیطی آلودگی هوا گفت: آلودگی هوا علاوه بر نکاتی که ذکر شد، ضرر زیست‌محیطی و ضررهای اقتصادی نیز همراه دارد. اخیرا آلودگی‌های هوا با باران‌های اسیدی همراه نبوده است. این باران‌های اسیدی مواد آلاینده را شسته و به سفره‌های آب زیرزمینی آسیب می‌زند و درنهایت آب‌شرب را آلوده می‌کند. از طرفی نمای ساختمان‌ها را نیز خراب کرده و محصولات کشاورزی نیز به تبع آن با روان شدن سیلاب‌های آلوده آسیب می‌بینند که خوشبختانه در این آلودگی‌ها بارندگی اسیدی نداشتیم و این ضررهای زیست‌محیطی کمتر بوده و آلودگی هوا بیشتر به ضررهای انسانی دامن زده است.

وی گفت: طبق اعلام سازمان هواشناسی با افزایش سرعت باد، سطح آلاینده‌ها کاهش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر گروه‌های حساس، عموم مردم نیز باید از فعالیت طولانی و سنگین یا ورزش خارج از منزل خودداری کنند، تصریح کرد: از کمیته بحران نیز درخواست کردیم، مسابقات ورزشی نیز در فضای باز برگزار نشود.

وی افزود: وظیفه وزارت‌بهداشت ضمن دادن هشدار، اطلاع‌رسانی است و علاوه بر این‌ها، پایگاه‌های سیار اورژانس و هلال احمر در سطح شهر مستقر هستند.

وی با تاکید بر اینکه مردم از وسایل‌نقلیه شخصی استفاده نکنند، گفت: طبق برآوردهای سازمان هواشناسی، غلظت آلاینده‌ها در یکی دو روز آینده کاهش پیدا خواهد کرد.

خبرگزاری ایلنا: محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درباره آلودگی هوا گفت: روز گذشته که معاون بهداشت وزارت‌بهداشت، از استانداری تهران درخواست کرد ضمن انجام سایر اقدامات، با دو ساعت تاخیر در شروع ساعات کار ادارات موافقت کند، شاخص آلودگی در مرز ۲۰۰ AQI بود و این عدد وزارت بهداشت را ملزم می‌کند تا هشدار دهد، یعنی روز گذشته به وضعیت بنفش رسیده بودیم اما براساس پیش‌بینی سازمان هواشناسی، سطح آلاینده‌ها به عدد ۱۵۷ کاهش پیدا کرد، یعنی در شرایط اضطرار سطح پایین- قرمز- قرار داشتیم و در این شرایط اقدامات کمیته بحران شهر تهران کفایت می‌کند که این اقدامات مبنی بر کنترل خودروهای دودزا، طرح زوج و فرد وسایل‌نقلیه شخصی از درب منازل و تعطیلی مدارس بوده است.
فرهادی خاطرنشان کرد: در شرایط وضعیت قرمز اضطرار سطح پایین، توصیه ما این است که گروه‌های حساس جامعه، از قبیل افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی، کودکان، سالمندان، بیماران دیابتیک، افرادی که فشارخون بالا دارند و زنان باردار، از فعالیت در خارج از منزل اجتناب کنند.

فرهادی تاکید کرد: توصیه می‌شود از دو نوع ماسک N۹۵ و FFP۲ استفاده شود تا افراد کارهای ضروری خارج از منزل را بتوانند انجام دهند. ماسک‌های معمولی مناسب نیست زیرا از ماسک باید به گونه‌ای استفاده شود که کامل بر صورت منطبق باشد و تنها راه تنفس فرد از طریق ماسک باشد و روزنه دیگری وجود نداشته باشد.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: در طول سال اغلب کلانشهرها با پدیده آلودگی هوا مواجه هستند اما درحال حاضر تهران بیشترین سطح آلاینده‌ها را در بردارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *